Tarta rabarbarowo – truskawkowa bardzo szybka w przygotowaniu. Warto wykorzystywać sezonowe owoce i tworzyć domowe wypieki, które są zdrowszą wersją gotowców ze sklepu.
Składniki:
- Na kruche ciasto: 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka mąki żytniej razowej
- ½ szklanki cukru pudru
- ½ kostki masła
- 3 żółtka
- Proszek do pieczenia łyżeczka
Masło do wysmarowania blachy i odrobina mąki do jej wysypania
Nadzienie: pokrojony w kostkę rabarbar, całe małe polskie truskawki (już udało mi się zakupić), odrobina cukru trzcinowego do oprószenia owoców
Pleśń na wierzchu: 3 białka ubite z 3 łyżkami cukru pudru na a’la bezę
Wykonanie:
Ze składników zagnieć ciasto. Jeśli ciężko je zlepić dodaj łyżkę jogurtu lub mleczka kokosowego. Daj mu się schłodzić w lodówce około 10 minut.
W tym czasie umyj truskawki i rabarbar. Pozbądź się szypułek z truskawek i twardych części z rabarbaru. Truskawki zostaw w całości, a rabarbar pokrój w kostkę. Ubij pianę z 3 białek, pod koniec ubijania dodaj łyżki cukru pudru i ubijaj jeszcze chwilę.
Schłodzone ciasto rozwałkuj, wyłóż do blaszki uprzednio wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Pozostaw kawałek do starcia na wierzch. Pamiętaj, że kruche ciasto nie lubi dotykania, dlatego zrób to sprawnie. Podziurkuj widelcem. Wstaw do piekarnika na 10 minut. Wyjmij, ułóż rabarbar, truskawki, posyp odrobiną cukru trzcinowego, następnie wyłóż bezę z białek, na wierzchu potrzyj resztką ciasta. Zapiekaj jeszcze przez 30 minut. A potem tylko zajadaj.
Wersja domowa takiej tarty z mąką żytnią, masłem, dobrej jakości jajami to dobra alternatywa dla kupnych wypieków pełnych syropu glukozowo – fruktozowego i tłuszczy trans.
Wartość energetyczna 1 porcji po podzieleniu na 8 porcji:
260 kcal, 5,3 g białka, 12,5 g tłuszczy, 34 g węglowodanów
Tarta grzechu warta!