Sałatka pełna folianów

Pomysł na sałatkę pełną folianów zrodził się, ponieważ w naszych dietach najczęściej ich ilość jest niewystarczająca. Jeśli palisz papierosy, lub bierzesz antykoncepcję hormonalną Twój organizm domaga się ich jeszcze więcej. Udowodnię Wam, że wystarczy jeden posiłek, by mieć z głowy aż 50% potrzebnej ilości każdego dnia.

Sałatka pełna folianów
Sałatka pełna folianów. Niskokaloryczna, lekka i pyszna. Idealna na podwieczorek.
Oceń przepis
Wydrukuj
Czas przygotowania
5 min
Łączny czas
5 min
Czas przygotowania
5 min
Łączny czas
5 min
Składniki
  1. 3 garście roszponki (foliany)
  2. 1 garść surowego jarmużu (bogaty m.in. w żelazo i foliany)
  3. 4 suszone pomidory odsączone z zalewy (duuża dawka potrzebnego potasu i folianów)
  4. 5 zielonych oliwek (zdrowy tłuszcz i foliany)
  5. kilka kaparów
  6. ćwiartka pokrojonej żółtej papryki (witamina C i foliany)
  7. pół dojrzałego awokado pokrojonego w kostkę (zdrowy tłuszcz i foliany)
  8. garść czerwonej fasoli z puszki (witaminy z grupy B, w tym foliany)
  9. ser biały twaróg wędzony (ostatnie przepyszne odkrycie, firmy JANA)
  10. łyżka oliwy z oliwek
  11. pieprz do smaku
Przygotowanie
  1. Użyłam sałaty i jarmużu READY to EAT, czyli umytych i zapakowanych, gotowych do zjedzenia. W naczyniu/misce/talerzu wymieszajcie wszystkie składniki wraz z pokruszonym serem. Doprawcie do smaku pieprzem i skropcie oliwą z oliwek.
Wskazówki
  1. Potraktujcie to jako inspirację do własnych eksperymentów z surowymi warzywami. I pamiętajcie, że gotowanie czy pieczenie powoduje bardzo duże straty tego składnika w produktach.
  2. Wartość energetyczna:
  3. 365 kcal, białko: 16g, tłuszcze: 26g, węglowodany: 23g, potas: 1153 mg, foliany: 152 µg, czyli prawie 50% zapotrzebowania osoby dorosłej, woda: 201 ml, a więc szklanka.
  4. Jak widać jedząc, jednocześnie pijemy
Poradnia dietetyczna Trzebnica | Wrocław http://rakickafoodconcept.pl/

2 thoughts on “Sałatka pełna folianów”

  1. To ja mam pytanie 🙂 Co nam dają foliany? O ile słyszy się np. o niedoborach żelaza, tak o tych folianach chyba mało się wspomina.
    Roszpunkę uwielbiam i swojego czasu jadłam ją nałogowo (do tego stopnia, że kiedy kupiłam to rozrywałam opakowanie i wcinałam garściami) – może brakowało mi wtedy folianów i organizm sam się dopominał 🙂

    1. Droga Weroniko, foliany zawarte w żywności pełnią podstawową rolę w rozwoju naszych wszystkich komórek (dlatego kobiety w ciąży muszą przyjmować syntetyczne foliany w postaci kwasu foliowego). Foliany bardzo łatwo ulegają rozkładowi termicznemu. Jeśli brakuje w naszym codziennym jadłopspisie surowych warzyw i owoców z góry można założyć, że ilość folianów jest niewystarczająca. Dodatkowo przy stosowaniu doustnej antykoncepcji potrzebujemy ich jeszcze więcej niż ogół populacji.
      Co nam grozi przy takim długotrwałym braku tego składnika pokarmowego? Podnosi się wówczas stężenie homocysteiny w surowicy krwi, jest to niezależny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy. W dalszej perspektywie może grozić nam rozwój nowotworów: żołądka, przełyku, trzustki, płuc i mózgu.
      Sytuacja, którą opisujesz jest bardzo prawdopodobna. Pamiętaj o codziennej dawce surowych warzyw, owoców (pomarańcze), otrębów pszennych. Foliany znajdziesz także w mięsie i podrobach, serach, jajach i mleku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *